Etnologia.pl
O serwisie
Zadaniem, jakie stawiamy przed sobą, jest uwolnienie etnologii z jej akademickiej niedostępności; wykazanie, jak daleko i szeroko poza mury uczelni może sięgać ...
czytaj...
Etnologia.pl poleca
Robert YoungPostkolonializm
Young dokonuje przeglądu kulturowych, społecznych i ...
Etnologiczne spojrzenie na rzeczywistość
Serwis etnologiczny
Literatura
Las symboli. Aspekty rytuałów u ludu Ndembu
Trudno, może poza Lévi-Straussem, znaleźć antropologa, który bardziej niż Victor Turner wpłynął na kształt współczesnej humanistyki w tak wielu dziedzinach. Zrewolucjonizował on funkcjonalistyczną refleksję antropologiczną, przestawiając ją na badania symboli i procesów społecznych. Turner wykorzystuje teorię pól Kurta Lewina, który traktuje rzeczywistość jako obszar częściowo przenikających się pól sił, ograniczonych w czasie i przestrzeni, co pozwala mu uniknąć odrębnego traktowania psychiki jednostkowej i układów społecznych. Religia jest tworzona przez działania obrzędowe stanowiące akt komunikacji z sacrum. Jest ona uporządkowanym chronologicznie zbiorem artykułów z kluczowych dla dojrzewania orientacji naukowej autora lat 1958-1964, ukazującym jego ewolucję metodologiczną i podstawy nowego podejścia do obrzędów.
Las symboli uznawany jest za klasykę literatury antropologicznej, otwiera bowiem nowe perspektywy badań nad rytuałem i symboliką religijną. Victor Turner prezentuje wyniki zarówno swoich badań terenowych u ludu Ndembu z Zambii, jak i przemyśleń teoretycznych. Wśród bogactwa poruszanych tematów można znaleźć symbolikę kolorów, czarownictwo, obrzędy inicjacyjne męskie i kobiece, rytuały uzdrawiania, polowanie na złośliwy ząb zmarłego myśliwego i charakterystykę Muchony, mędrca i uzdrowiciela Ndembu, od którego Turner uczył się rozumienia egzotycznej kultury i jej religii.
Las symboli przedstawia "w pigułce" te główne elementy refleksji naukowej Turnera, których rozwinięcie umieściło go w gronie najwybitniejszych antropologów XX wieku i umożliwiło powstanie nowych dyscyplin naukowych jak studia rytualne czy kognitywizm. Jego dorobek stanowi doskonały przykład połączenia możliwości potencjału komparatystyki religioznawczej i warsztatu antropologicznego.
Spis treści:
Andrzej Szyjewski: Człowiek w drodze do życia sakralnego, sacrum, rytuał i symbol w koncepcji Victora Turnera
Podziękowania
Wstęp
Część pierwsza
I. Symbole w obrzędach Ndembu
II. Obrzędowa symbolika i moralność a struktura społeczna u Ndembu
III. Klasyfikacja kolorów w rytuałach Ndembu: problem prymitywnej klasyfikacji
IV. Pomiędzy (betwixt and between): faza liminalna w Rites de passage
V. Czarownictwo i czarodziejstwo: taksonomia a dynamika
Część druga
VI. Muchona Szerszeń, interpretator religii
VII. Mukanda, obrzęd obrzezania
VIII. Wątki symboliczne w obrzędach łowieckich Ndembu
IX. Medycyna Lunda i leczenie chorób
X. Uzdrowiciel Ndembu w praktyce
Spis ilustracji
Bibliografia
Indeks
Victor Witter Turner (ur. 1920 zm. 1983) antropolog i religioznawca, badacz symboliki obrzędowej i struktur rytualnych zarówno w religiach tradycyjnych, jak i w nowej religijności kultury zachodniej. Oto kilka tylko pozycji z jego ogromnego dorobku naukowego: Schism and Continuity in an African Village, Las Symboli. Aspekty rytuałów u ludu Ndembu, The Ritual Process, Gry społeczne, pola i metafory, From Ritual to the Theater, The Anthropology of Performance, Blazing the Trail.
Jego późniejsze prace, podobnie jak prace Clifforda Geertza i innych antropologów, zalicza się do nurtu antropologii interpretatywnej i symbolicznej.
Wydawnictwo NOMOS
Zakład Wydawniczy Nomos powstał w 1991 roku w kręgu pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego na fali przemian społecznych tamtego czasu. Od tego czasu opublikowaliśmy ponad 600 książek – głównie w języku polskim, ale także w językach obcych – z zakresu takich nauk jak antropologia, filmoznawstwo, filozofia, historia, literaturoznawstwo, politologia, prawo, psychologia, religioznawstwo i socjologia.
Książki adresowane są nie tylko do pracowników naukowych, doktorantów i studentów, ale też szerzej, do ambitnych, zorientowanych na humanistykę i nauki społeczne Czytelników, wszystkich tych, którzy poszukują wiedzy i zrozumienia zmian zachodzących na świecie.
Komunikaty
Etnologia.pl
czasopismem
Pragniemy poinformować, iż z dniem 31.03.2010 roku decyzją Sądu Okręgowego w Poznaniu Wydział I Cywilny strona internetowa www.etnologia.pl została zarejestrowana jako czasopismo pod tytułem Etnologia i wpisana do rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2613.
Serwisy powiązane tematycznie
O Ludach Północy
Arktyka.org - informacje o rdzennych ludach zamieszkujących obszary Arktyki i terenów subarktycznych. Historia, kultura, teraźniejszość.
Indianie Ameryki Pn.
Indianie.org.pl - kultura, sztuka i tradycja Indian Ameryki Północnej - teksty, galerie fotografii, krótkie prezentacje filmowe i muzyka.